Днес ще ви представя сбор от любопитности, обединяващи литературата и астрономията. Нас, хората, още от древността ни влече онова отвъд. И въпреки огромното разнообразие от теми и мотиви, изследвани от авторите през вековете, космосът си остава вечната неоткрита територия.
През последните десетилетия космосът вече не е само пространство на блянове и наблюдения отдалеч – все повече машинни (и дори човешки) пратеници изследват двора около нашата планетарна къща. Докато чакаме техните истории, нека продължаваме с нашите – фантастични, чудати, неземни сюжети и герои!
Предците на модерното фентъзи – митовете, легендите и приказките, съществуват откакто има хора на Земята. С научната фантастика е по-сложно, но ако питате Карл Сейгън или Азимов, то първият труд в този жанр е Somnium на Кеплер от 1608 г. В него великият астроном пише за жена от Исландия с вещерски способности. Тя призовава демон, който ѝ разказва за далечния остров Левания (нашата Луна). Според демона съществува проход между Земята и Левания и когато той е отворен, демоните могат да пренасят хора на острова.
Книгата съдържа представа за Земята, погледната от Луната, както и научни детайли за лунните затъмнения, размера на Луната и др. Заедно с това присъстват и чисто фиктивни елементи като описание на лунните обитатели.
Превод от латински на английски е достъпен на The Somnium Project.
Към момента са известни 27 естествени спътника на Уран и всички те носят имената на герои от произведенията на Шекспир и Поуп. Най-големите и съответно първите открити се казват Титания и Оберон (от Сън в лятна нощ на Шекспир), Ариел и Умбриел (от Влизане с взлом на Поуп) и Миранда (от Бурята, отново на Шекспир).
Литературните наименования на космически обекти не спират дотук. Астероид 46610 е открит през 1993 г. от японски астрономи любители и е кръстен Bésixdouze в чест на астероид B-612, където живее Малкият принц според Екзюпери. Изборът не е случаен – числото 46610, представено в шестнадесетичната бройна система, е B612.
Други астероиди с имена на герои включват:
Астероид 11248, както и витлово образувание в пръстен на Сатурн, носят името на Луи Блерио – пионер в авиацията, прекосил първи Ламанш. Литературната плетка тук ни води и до “Спътници”, където в града Блерио елфите разработват своите хвърколети и пазят някои от тайните на народа си.
Скоро ще можете да прочетете повече за приключенията в Блерио на страниците на “Спътници”. 🙂